W dniach od 29 czerwca do 2 lipca 2024 r. rekolekcje dla Wspólnot Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa poprowadził redemptorysta o. Waldemar Sojka. Uczestnicy rekolekcji przyjechali z: archidiecezji białostockiej, diecezji łomżyńskiej, warszawsko – praskiej, zielonogórsko – gorzowskiej i wrocławskiej. Zgromadzili się w malowniczym, pokamedulskim klasztorze w Wigrach, aby pogłębić swoją wiarę, umocnić więzi wspólnotowe oraz odnowić duchowość w tym mistycznym, przemodlonym miejscu słynącym z pięknej przyrody.
Rekolekcjonista wygłosił nauki o życiu i duchowości św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz o Sercu Jezusa, Eucharystii i Maryi w nauczaniu bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (na okoliczność setnej rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia, która przypada 3 sierpnia bieżącego roku).
Rekolekcje rozpoczęły się w sobotę o godzinie 17.00 modlitwą różańcową w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz parafii, przywitał księży opiekunów Wspólnot: o. Waldemara Sojkę CSsR ze Skarżyska Kamiennej, ks. dr. Krzysztofa Godlewskiego z diecezji łomżyńskiej oraz ks. Stanisława Walencieja z archidiecezji białostockiej wraz z 50 – osobową grupą uczestników rekolekcji. W godzinach wieczornych, po Nabożeństwie Fatimskim i procesji różańcowej, rozpoczęła się nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, która była głębokim duchowym przeżyciem dla wszystkich.
Drugi dzień rozpoczął się od porannej modlitwy różańcowej, po której o. Waldemar wygłosił konferencję zatytułowaną: „Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa jako droga do świętości”. Podkreślił w niej jak ważne jest to, aby Najświętsze Serce Pana Jezusa było centrum naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego.
Niedzielnej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Waldemar Sojka a koncelebrowali: proboszcz parafii ks. Jacek Nogowski, duszpasterze diecezjalni oraz przybyli kapłani. Na Mszy św. zgromadzili się parafianie, uczestnicy rekolekcji oraz goście. Po obiedzie wszyscy udali się na modlitwę indywidualną i doświadczenie obecności Boga w ciszy. Następnie wzięli udział w spotkaniu podczas którego dzielili się swoimi świadectwami związanymi z ciszą i kontemplacją. Ćwiczenia duchowe w miejscu gdzie przed wiekami żyli i modlili się w ciszy kameduli, okazały się wielkim błogosławieństwem dla uczestników rekolekcji.
W godzinach popołudniowych, w Galerii Dużej, dla wszystkich zainteresowanych wyświetlony został spektakl – sfilmowany i zagrany przez przedstawicieli Wspólnot pt.: „Idę śladami Króla królów i Pana panów” o przesłaniu Czcigodnej Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny (1901-1944). Adoracja Najświętszego Sakramentu, na zakończenie dnia, była okazją do osobistego spotkania z Jezusem i refleksją nad Jego miłością.
Trzeci dzień rekolekcji rozpoczął się od jutrzni i porannej Mszy św. Po konferencji pt. „Życie i duchowość św. Józefa Sebastiana Pelczara”, reszta dnia upłynęła pod znakiem modlitwy indywidualnej i rekreacji. Rekolektanci zwiedzili kompleks pokamedulskiego klasztoru, kościoła wybudowanego według projektu Pietra Puttiniego z katakumbami, a także Muzeum św. Jana Pawła II (kaplica papieska, biblioteka i apartamenty papieskie). Rejs statkiem stał się okazją do podziwiania pięknych krajobrazów wokół jeziora Wigry. Wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa apelowa zakończyły kolejny dzień rekolekcji.
Ostatniego dnia o. Waldemar wygłosił konferencję na temat: „Serce Jezusa w nauczaniu św. Józefa Sebastiana Pelczara”. Podkreślił w niej wielką miłość biskupa Pelczara do Bożego Serca, który uczył, że człowiek dzięki osobistej więzi z Jezusem, doświadcza łaski Bożej i odpowiada miłością na Miłość objawioną najpełniej w tajemnicy Bożego Serca. Wprowadza przez to królowanie Najświętszego Serca Pana Jezusa w swojej doczesności.
Rekolekcje zakończyły się uroczystą Mszą św., podczas której został odczytany Akt Intronizacji Wspólnot Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. odbyło się krótkie podsumowanie rekolekcji, które były czasem głębokiego duchowego odnowienia i zbudowania więzi wspólnotowych. Wyjechaliśmy umocnieni Bożymi łaskami i darami, które pomogą nam w pogłębianiu wiary i w życiu według prawd wypływających z Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Słowo wdzięczności kierujemy do o. Waldemara Sojki CSsR za wygłoszenie rekolekcji, opiekę duchową i formację. Dziękujemy także proboszczowi parafii za gościnne przyjęcie w pokamedulskim kompleksie klasztornym, duszpasterzom diecezjalnym za obecność i posługę w sakramencie pokuty i pojednania. Wszystkim, którzy wzięli udział i przyczynili się do organizacji rekolekcji – serdeczne Bóg zapłać.