Rekolekcje w Archidiecezji Gdańskiej | Swarzewo 10-12. 05. 2024.

maj 13, 2024 | Sprawozdania, Z wydarzeń

Rekolekcje w ramach programu duszpasterskiego na lata 2023/2024 “Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła” dla animatorów i członków wspólnot oraz sympatyków w  Domu Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa odbywały się nieopodal Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek Drogą Krzyżową z rozważaniami Czcigodnej Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Nauki rekolekcyjne głosił redemptorysta o. Andrzej Zając. Na wstępie przywołał pamięć o śp. o. Janie Mikrucie i przekazał tekst nowenny o jego beatyfikację. Krótko zarysował historię powstania Krakowskiej Wspólnoty, postacie założycieli i realizację dzieła. Następnie odwołał się do książki współbrata o. Kazimierza Fryzła “Jak zadbać o dobrą spowiedź?”. Omówił warunki dobrej spowiedzi, zachęcił do podjęcia codziennego rachunku sumienia oraz zaprosił do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Msza św. była sprawowane o rozwój Dzieła Intronizacji Wspólnot NSPJ w Archidiecezji Gdańskiej. Apel Jasnogórski, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nocna adoracja zakończyła pierwszy dzień rekolekcji.

Sobota rozpoczęła się modlitwą Jutrzni i Różańcem Świętym. Rekolekcjonista w swoim wystąpieniu przybliżył Serce Jezusa w nauczaniu świętych i błogosławionych, m.in. Jana Pawła II, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, bp. Stanisława Pelczara. W odniesieniu do postaci bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego wskazał na jego oddanie oraz zawierzenie Jasnogórskiej Królowej Polski, w tym na 2 nabożeństwa: 1) do Serca Pana Jezusa, 2) do Matki Bożej Jasnogórskiej. Odczytał kilka fragmentów z “Zapisków Więziennych”, z których zostało zaakcentowane zdanie “Oddanie w niewolę Miłości Maryi za wolność Kościoła w Polsce i świecie”. Nawiązał także do ponowienia Aktu Poświęcenia z 28 X 1951r. O. A. Zając w drugiej części poświęconej Sercu Jezusa w nauczaniu Prymasa podkreślił, że serca nasze mają być tronem dla Jezusa, który przyszedł na świat jako blask Ojcowskiej Miłości. Prawdziwa miłość do Boga i do bliźniego jest drogą odnowy życia społecznego
                                                                                           
Krystyna Wawrzyńczyk, animatorka diecezji gdańskiej przedstawiła cele i zadania Wspólnot. Przypomniała żądanie Pana Jezusa o ekspiacji za grzechy, cotygodniowej adoracji, dążeniu do intronizacji w parafii. Podkreśliła, że Pan Jezus sam chce ratować Ojczyznę przez intronizację i zaapelowała o modlitwę w intencji rozwoju Wspólnot w diecezji.    

Na rekolekcje przybyły animatorki diecezji łomżyńskiej, Bogusława Kraszewska i Joanna Wąż. Na spotkaniu przedstawiły wiele treści dotyczących realizacji Dzieła. Udostępniły publikacje i materiały związane z Intronizacją oraz przedstawiły stronę internetową pod adresem: intronizacjanspj.pl.

Po Koronce do Bożego Miłosierdzia był poświęcony czas na poszukiwanie i doświadczenie Pana Boga w ciszy. Pobliskie sanktuarium i nadmorskie otoczenie sprzyjały kontemplacji. Modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski zakończyły kolejny dzień rekolekcji.  

Niedzielny poranek rozpoczął się śpiewem Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny. Na ostatniej konferencji o. Andrzej podjął temat „Serce Pana Jezusa w nauczaniu biskupa przemyskiego, św. Józefa Sebastiana Pelczara”, wielkiego czciciela Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przypomniał biografię św. biskupa, którego pragnieniem było, by kult Serca Jezusowego rozszerzał się w całym świecie.
     
Na zakończenie rekolekcji uczestnicy obejrzeli spektakl pt.“Idę śladami Króla królów i Pana panów”. Po Mszy św. redemptorysta udzielił błogosławieństwa animatorom dekanalnym: Renacie Albeckiej z Redy, Marzannie Hubert z Gdyni oraz Wojciechowi Mikołajczakowi z Rumii. Na posłanie animatorzy otrzymali obrazy Serca Chrystusa Króla. Ubogaceni i wdzięczni przekazem rekolekcji z serca podziękowaliśmy Panu Bogu i o. Andrzejowi za przeżyte chwile.

Wspólnota z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Gdyni

  • Adoracje i modlitwy

  • Rozważania

  • Homilie i kazania

  • Błogosławieństwa

  • Z życia wspólnot

  • Sympozja

  • Galeria

  • Audio

  • Wideo

Skip to content