Wspólnoty Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa
Cechy zaangażowanych we Wspólnotę Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa
(kwiecień 2025)
Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia bóstwa
Wprowadzenie
Służebnica Boża Rozalia Celakówna
Zdawało mi się, że pracę mą rozpoczęłam jak zwykle, robiąc intencję, że wszystko będę czynić z miłości ku Panu Jezusowi. I tak spełniam moje obowiązki, nałożone mi przez posłuszeństwo, nawet takie nic nie znaczące w oczach ludzkich. Po chwili zobaczyłam, że Pan Jezus każdy czyn, nawet najpospolitszy, jakim jest zamiatanie, wykonywał ze mną. Ja nie śmiałam pójść do Pana Jezusa. Wówczas On się zbliżył do mnie i w te słowa przemówił: Moje dziecko, w tym miejscu jesteś z Mej woli. Ja tak kierowałem życiem twym, że tu cię przyprowadziłem. Ja dawałem ci tę nieprzepartą tęsknotę do Siebie. Ja wzbudzałem te pragnienia w twej duszy. Ja zaprawiałem ci goryczą to wszystko, co nie jest Mną i co by cię mogło ode Mnie oddalić. Ja wyprowadziłem cię z domu rodzinnego. Nie dałem ci zadowolenia wewnętrznego nigdzie. Tu będziesz mieć prawdziwe zadowolenie wewnętrzne i cieszyć się będziesz swobodą, bo jesteś na właściwym miejscu. (…) Masz ukochać całym sercem życie ukryte, zapomniane; taką pracę, która nie ma żadnego uznania i znaczenia w oczach ludzkich.
*******
W samych Ewangeliach mamy wiele słów i wydarzeń, które wyraźnie wskazują nam na Bóstwo Jezusa. Sam choćby Prolog Ewangelii Janowej mówi o Jednorodzonym Słowie, które otrzymuje od Ojca pełnię łaski i prawdy, i które od Niego otrzymuje chwałę. Święty Jan wielokrotnie przytacza Jezusowe słowa Ja jestem – zarezerwowane Imię Najwyższego – czyniąc przez to Chrystusa równym Bogu: Jeżeli nie uwierzycie, że Ja jestem, pomrzecie w grzechach swoich. (…) Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył (J 8, 24. 28). Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem (J 8, 58).
W Sercu jest cała pełnia Bóstwa, czyli ten, kto analizuje miłość Jezusowego Serca, Jego dobroć, litość, miłosierdzie dla człowieka, ten może z ręką na sercu powiedzieć: oto mój Bóg, a jego istotą jest Miłość i Miłosierdzie. On Cały jest Sercem i Dobrocią, cały Przebaczeniem! W Jego Sercu nie ma niczego, co nie byłoby Bóstwem, Wszechmocą. Każda więc cecha Bożego działania, Jezusowej postawy jest Pełnią bez najmniejszego cienia jakiegokolwiek braku.
Medytacja
Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?» Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu w swojej ojczyźnie tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum». I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman». Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się (Łk 4,21-30).
Na świecie coraz częściej dylemat staje na porządku dziennym. Mamy coraz więcej problemów z podjęciem decyzji. Powstaje pytanie: jak z tym sobie poradzić, co wybrać? Dziś Chrystus przychodzi z konkretem w tej kwestii.
1. Należy przyznać się do Stwórcy. Ewangelista skrupulatnie zanotował, że Jezus począł więc mówić do słuchaczy. Jego słowa były niczym innym, jak świadectwem o Bogu Ojcu i swojej misji. Człowiek, który uważa siebie za chrześcijanina ma obowiązek przyznawania się przed innymi do swojej wiary. Powinien więc szukać okazji, aby głosić w porę i nie w porę Dobrą Nowinę. Tylko wtedy zachowa swoją tożsamość i będzie realizował swoje powołanie. W obecnych czasach nie jest to łatwe, bowiem świat nie lubi jednoznaczności. Woli nieokreśloność i szeroko pojętą wolność. Stawianie wymagań sobie i innym kłóci się z modnym światopoglądem.
2. Najtrudniejsza ewangelizacja ma miejsce w domu. Chrystus, świadom rzeczywistości, z naciskiem podkreśla, że żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Nie oznacza to jednak, że należy zaprzestać głoszenia Dobrej Nowiny. Właśnie w tym najbliższym środowisku należy dawać świadectwo. Takim miejscem jest własna rodzina. To w niej należy w pierwszej kolejności dawać świadectwo o Prawdzie. Realizacja człowieczeństwa poprzez bycie matką, ojcem, mężem, żoną czy dzieckiem stanowi najtrudniejszą próbę własnej wiary. Nie można jednak się zniechęcać. Zwycięstwo nad sobą we własnym domu jest piękną realizacją przesłania o niesieniu krzyża.
3. Wierność wymaga ofiary. Chrystus głosił trudne słowa. Jego nauka bulwersowała wielu. Pewnie też i dlatego, na słowaChrystusa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Wypowiedź Jezusa groziła nawet ukamienowaniem. On jednak podjął to ryzyko, wiedząc, że prawda wyzwala. To bardzo ważna postawa dla każdego człowieka, który pragnie realizować ideały ewangeliczne. Jeśli chce się być blisko prawdy trzeba zdecydować się na ofiarę. Ona może być bolesna i pełna wyrzeczeń. Jednak Chrystus pokazuje, że warto!
Jezus Chrystus przychodzi do nas w swoim Słowie. Pragnie abyśmy otworzywszy swoje serca i umysły na Słowo, przyjęli Go do własnego domu. Daje konkretne wskazania, które pomagają realizację własnego powołania.
Motto na cały miesiąc: Wielu ludzi umiera z braku chleba, lecz jeszcze więcej z braku miłości (św. Matka Teresa z Kalkuty).
Problemy do rozważenia
- Co jeszcze więcej można uczynić dla intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego w rodzinach?
- Dlaczego ludzie zdradzają Jezusa Boga – Człowieka?
- Jak można wpłynąć na wiarę dzieci i młodzieży, aby była mocniejsza?
- Jakie bożki są obecne w naszych rodzinach?
Modlitwa
Panie Jezu, w którym mieszka cała pełnia bóstwa, spraw, abyśmy nigdy nie obrazili Twojego Majestatu i zawsze głosili, że Ty jesteś Królem naszych rodzin i każdego z nas. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen
bp Janusz Mastalski